Kremowe jaglane ciasto z truskawkami. Bez glutenu, bez dodatku cukru, bez pieczenia, wegańskie

05:48

Ciasto z truskawkami chodziło za mną odkąd pojawił się truskawkowy sezon. Ostatnio jednak mniej czasu spędzam w kuchni, więc zamiast ciastem zajadałam się po prostu truskawkami z mleczkiem kokosowym na zmianę z truskawkowymi koktajlami. W końcu jednak się doczekałam. Powstało ciasto. Nie dość że bardzo zdrowe, bardzo proste i bardzo smaczne, to i przyzwoicie wygląda :) A do tego wszystkie składniki są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. A w upał nie trzeba włączać piekarnika. 
Ciasto nie przypomina ani tarty, ani tradycyjnego pieczonego ciasta. Jeśli miałabym go jakoś scharakteryzować, najbardziej pasują tu określenia: kremowe, delikatne i rozpływające się w ustach. Zapraszam :) 



Składniki (u mnie forma 20 cm):

SPÓD:
- 1 szklanka płatków jaglanych (szklanka = 200 ml)
- 1 szklanka suszonych daktyli
- 2 łyżki kakao/karobu

MASA BUDYNIOWA:
- 1/2 szklanki surowej kaszy jaglanej
- 1 i 1/2 szklanki mleka kokosowego
- 5 łyżek syropu z agawy (lub wedle uznania)

GÓRA
- ok. 30 dag truskawek przekrojonych na połówki
- opcjonalnie: 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej + 1/3 szklanki wody

  1. Kaszę prażymy kilka minut na małym ogniu, zalewamy 1 szklanką mleka kokosowego, dodajemy syrop z agawy i gotujemy pod przykryciem aż odparuje cały płyn (ok. 15 minut). Lekko studzimy. Blendujemy dokładnie z dodatkową połową szklanki mleka kokosowego. 
  2. Daktyle zalewamy gorącą wodą na 10 minut. Po tym czasie dokładnie odsączamy. Wodę zostawiamy na wszelki wypadek. 
  3. W pojemniku blendera rozdrabniamy płatki jaglane, dodajemy kakao i miksujemy z daktylami. Jeśli masa jest zbyt sucha dolewamy ok. 50 ml wody odlanej z daktyli.
  4. Formę z wyjmowanym dnem wykładamy ciemną masą, dokładnie dociskamy. Wkładamy na 30 minut do lodówki lub na 10 minut do zamrażarki. 
  5. Na ciemnym spodzie rozsmarowujemy budyń jaglany.
  6. Dekorujemy truskawkami.
  7. Jeśli nie chcemy, żeby truskawki "wyschły", możemy zabezpieczyć je galaretką przygotowaną z mąki ziemniaczanej. Mąkę dokładnie rozpuszczamy w wodzie i gotujemy 3 minuty na małym ogniu. Wylewamy na truskawki. 
  8. Wkładamy ciasto do lodówki przynajmniej na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. 
Smacznego :) 



You Might Also Like

16 komentarze

  1. Płatki mają być surowe?

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Z kartonu lepiej :) z puszki można rozmieszać z wodą, żeby nie było tak gęste.

      Usuń
  3. "Prażenie" kaszy jaglanej ? Czy chodzi o podsmazenie kaszy na suchej patelni ? Caly przepis rozumiem ale tego niestety nie 😕

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak - o to chodzi :) żeby pozbawić kaszę goryczy.

      Usuń
  4. czy można zastąpić mleko kokosowe, mlekiem ryżowym ??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdym mlekiem roślinnym - np. ryżowym, migdałowym. :)

      Usuń
  5. hej Zosiu! u mnie ciasto już w lodówce! nie byłabym sobą gdybym go nie skonfigurowała po siebie ;) środkową warstwę zrobiłam z kaszy manny (skończyła się jaglanka - uwierzysz!? :D myślałam, że mam jej całe złoża w szafce :)) i dodałam nieco sezamu do chrupania. na wierzchu - jagody, ekspandowana komosa ryżowa i jagody goi. na domiar wszystkiego spalił mi się blender (wreszcie można kupić nowy! ;)) i daktyle z płatkami ciapałam widelcem...! :) póki co wygląda pysznie i nie mogę się doczekać aż go rano spróbuję! dam znać!

    coś czuję, że będę to ciasto przerabiać i przerabiać i pomysłów będzie nadal mnóstwo. pyszne i zdrowe! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzień dobry, a raczej dobry wieczór Zosiu :)
    A ja mam pytanie dotyczące spodu ciasta. Robiłam je już dwa razy; niewegańskie dzieciaki wcinają je aż im się uszy trzęsą. Jest pyszne. Ale chciałabym zapytać, co zrobić, aby spód był bardziej hmmm zwarty, mniej kleisty, żeby mimo leżakowania w lodówce, nie przyklejał się aż tak do noża, tortownicy? Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu, może jeszcze bardziej odcisnąć daktyle? (Jeśli się da, bo pewnie odciskasz mocno.) + może trochę zwiększyć ilość płatków jaglanych. Można też dodać odrobinę mąki kokosowej (np. 2,3 łyżki), ona wiąże wodę. U mnie sprawdza się papier do pieczenia. Mam wrażenie, że trochę wciąga wodę i potem ciasto się łatwiej przekłada na talerz :) Napisz proszę czy coś to pomogło.

      Usuń
  7. Ooooo :) Dzięki śliczne za odpowiedź. Jutro chcę zrobić Twoją tartę dla siostry; przylatuje z Anglii w odwiedziny :) Wypróbuję ten papier do pieczenia; wydaje mi się to dobrym pomysłem :) Jeszcze raz dziękuję i napiszę jak wyszła :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tarta wyszła genialna :) Rewelacyjna :) Pyszna :) Zrobiłam wszystko na raz tzn odcisnęłam mocniej daktyle, dodałam więcej płatków i użyłam papieru do pieczenia. Spód rewelacyjny, cała reszta jeszcze lepsza (jeśli może być lepsza). Użyłam tym razem borówek do posypania; pyyyycha :)Sama raczej nie jem słodkiego, ale tym razem nie mogłam się oprzeć. Dziękuję bardzo.

      Usuń
  8. Nie mam dostepu do platkow jaglanych, cos zamiennego?

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Subscribe